Artykuły

 

SDM 2018

 fot. A. Kuc

 

Szalone Dni Muzyki 2018

To już po raz czwarty Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu wzięła udział w międzynarodowym festiwalu Szalone Dni Muzyki, który na świecie realizowany jest od 1995 roku, a w Polsce po raz ósmy.

Ideą festiwalu jest przełamanie barier przed muzyką klasyczną, poprzez zachęcanie szerokiego grona odbiorów do udziału w koncertach, które odbywają się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie. Wyjątkowa atmosfera Szalonych Dni Muzyki sprawia, że nie tylko muzycy, ale także melomanii wracają w ostatnich dniach września do Teatru Wielkiego, by wziąć udział w tym spektakularnym wydarzeniu.

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszyło hasło W stronę nowego świata. W programach koncertów znalazły się utwory kompozytorów, którzy z różnych powodów emigrowali do innych krajów w poszukiwaniu „nowego świata”, gdzie mogli w spokoju żyć i tworzyć muzykę. Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza przygotowała utwory trzech kompozytorów: Michała Kondrackiego – Żołnierze, Michała Spisaka – Aubade na małą orkiestrę oraz Trzy miniatury na małą orkiestrę i Alfreda Schnittke – Gogol Suite. Tym samym zafundowała słuchaczom wachlarz pełen różnych uczuć, emocji i nastrojów. Podczas koncertu momentem wyjątkowym była deklamacja poezji w wykonaniu samego dyrygenta M. Tomasiewicza.

Wsłuchując się w muzykę, która zawierała w sobie elementy pieśni żołnierskich, lekkość instrumentalną, dużą ilość partii solowych czy sarkastyczny dowcip rosyjskiego pisarza, poety i dramaturga Nikołaja Gogola, można było poczuć ciarki przebiegające po całym ciele i łzy cisnące się do oczu. Żądni wielu takich muzycznych emocji zapraszamy w mury szkoły muzycznej, gdzie potęga młodych muzyków motywowanych przez swojego dyrygenta, przejawia się w pięknie wykonywanych utworów.

A. C.

GALERIA

Autor zdjęć: Arkadiusz Kuc

 

 

Joomla Templates by Joomla51.com