Artykuły

 

Chóry bytomskiej szkoły muzycznej znowu laureatami.

 

23 stycznia w Katowicach odbyła się 5 edycja Śląskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia.

Festiwalowi patronuje pochodzący z Czechowic Józef Świder – ceniony pedagog, polski kompozytor. Jego dzieła publikowały wydawnictwa polskie i zagraniczne, a absolwenci wspominają jego sylwetkę z wielkim sentymentem i tęsknotą.

Festiwal łączył w sobie część konkursową oraz warsztatową. Do południa odbywały się przesłuchania chórów, które podzielone były na dwie kategorie: chóry szkół muzycznych I stopnia oraz chóry szkół muzycznych II stopnia, a po południu dyrygenci wraz z uczniami wzięli udział w muzycznych warsztatach.

Chór Dziecięcy i Chór Żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu stanął do muzycznej rywalizacji wraz z zespołami chóralnymi z województwa śląskiego i małopolskiego. Jak mówi Agnieszka Piasecka-Orlow, dyrygentka obu chórów – wysoko została postawiona przed nami poprzeczka. Dwa lata temu (w zeszłym roku festiwal nie odbył się) chóry zajęły zaszczytne I i II miejsce oraz uhonorowane zostały nagrodami ufundowanymi m.in. przez katedry akademickie. W tym roku repertuar jest trudny i wymagający pełnej koncentracji. Mam nadzieję, że pokażemy wysoką klasę.

Późnym popołudniem wszystkie chóry zgromadziły się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, by spotkać się z komisją konkursową, zaśpiewać hymn festiwalu, wysłuchać zespołów wytypowanych do nagrody publiczności i zagłosować. Werdykt jury dla chórów z bytomskiego „muzyka” brzmiał następująco: Chór Żeński – II miejsce, Srebrny Dyplom oraz Nagroda Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach za propagowanie współczesnej literatury chóralnej; Chór Dziecięcy – I miejsce, Złoty Dyplom, Nagroda Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach za propagowanie współczesnej literatury chóralnej oraz Nagroda Narodowego Centrum Kultury za propagowanie polskiej muzyki chóralnej.

Jak się po raz kolejny okazało, szkoła muzyczna w Bytomiu nie tylko uwrażliwia młodzież na piękno muzyki, ale także oferuje wysoki poziom kształcenia.

 

chor dziec 2m

 

 

chor zen 2m

foto. Arkadiusz Kuc

Joomla Templates by Joomla51.com