Artykuły

abiturienci 2019

 

Piątkowy wieczór, 8 lutego stał się wyjątkowym, a wszystko to za sprawą Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej i jej dyrygenta, pana Macieja Tomasiewicza.

Od pierwszych dźwięków bytomska publiczność została zauroczona dźwiękami muzyki m.in. Haendla, Stamitza, Mozarta, Wieniawskiego.

W pierwszej części koncertu wystąpili uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu przy akompaniamencie Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. Na scenie pojawili się soliści: Szymon Szczawiński, Emilia Soboń, Wiktor Poziomnicki. Następnie z orkiestrą zagrał kwartet dęty drewniany w składzie: Filip Lenart, Paweł Dziuk, Bartosz Glombik, Norbert Sitko, a za pulpitem dyrygenckim stanęła tegoroczna maturzystka, skrzypaczka uczącą się dyrygentury pod kierunkiem M. Tomasiewicza – Maja Famuła.

Na zakończenie pierwszej części koncertu na scenie zaprezentował się kobiecy kwartet smyczkowy – Maja Famuła, Agnieszka Salik, Aleksandra Borowik i Wiktoria Zorychta. Kwartetowi także akompaniowała orkiestra szkolna, a za pulpit wrócił Maciej Tomasiewicz.

Po przerwie, w drugiej części koncertu na scenie zaszły pewne zmiany. Skład orkiestry zasilili soliści, wstępujący w pierwszej części, a za pulpitem dyrygenckim stanął nie tylko Maciej Tomasiewicz, który wraz z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną przygotował VI Symfonię Pastoralną, część I L. van Beethovena oraz Valse Triste J. Sibeliusa, ale także Maria Sydor – dyrygentka symfoniczna i chóralna, pianistka, wokalistka. Pod jej batutą Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wykonała Tańce połowieckie z opery „Kniaź Igor” A. Borodina.

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna obejmuje swym kształceniem przeważającą większość uczniów szkoły, znacząco wpływa na ich wrażliwość muzyczną i wzajemne relacje. Ponadto przygotowuje do pracy w profesjonalnych orkiestrach i namiastkę tego mogliśmy zobaczyć na własne oczy w piątkowy wieczór, 8 lutego.

 

FOTORELACJA

Zdj. Arkadiusz Kuc

Joomla Templates by Joomla51.com