Artykuły

 kwadrat new KONCERT DYPLOMANTOW

Aleksandra Ptak, Maja Famuła, Aleksandra Borowik, Dominik Łukaszczyk, Tomasz Herisz to tegoroczni dyplomanci Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, którzy 3. kwietnia wystąpili na scenie Filharmonii Śląskiej. Uczniom towarzyszyła orkiestra symfoniczna filharmoników śląskich pod batutą Macieja Tomasiewicza. Słowo wiążące przygotowała Anna Siemińska.

Koncert dyplomantów na stałe już wpisał się w historię bytomskiego „muzyka”. Co roku przed szeroką publicznością prezentują swoje umiejętności uczniowie ostatniej klasy szkoły muzycznej, w programie mając utwory zarówno znanych, jak i mniej popularnych kompozytorów polskich i zagranicznych.

Tegoroczne spotkanie muzyczne rozpoczęło się dźwiękami Koncertu fortepianowego a-moll Edvarda Griega. Ten utwór należący do bardziej znanych w historii muzyki norweskiego romantyzmu „wpada w ucho” i zarazem wprowadza w stan melancholii. Stał się ucztą muzyczną nie tylko dla wykonującej go pianistki, ale także dla słuchaczy. Został on brawurowo wykonany przez młodą pianistkę Aleksandrę Ptak, pracującą pod kierunkiem pani Bogumiły Ścigały.

Utwór Arama Chaczaturiana – ormiańskiego kompozytora muzyki poważnej – ukazał publiczności nie tylko walory brzmieniowe skrzypiec, ale również elementy melodyczne zaczerpnięte z folkloru Kaukazu. W sali im. Karola Stryji zabrzmiała I część Koncertu skrzypcowego d-moll op. 46. Solistką była Maja Famuła, uczennica pani Joanny Cogiel.

Niższy, głębszy i bardziej łagodny ton altówki zaprezentowała Aleksandra Borowik, uczennica pana Krzysztofa Batoga, w dziele Williama Waltona. Ten brytyjski kompozytor zaliczany jest przez muzykologów do grona klasyków sztuki XX wieku, a Koncert na altówkę i orkiestrę cz. I Andante comodo należy do żelaznego repertuaru altowiolistów.

W programie środowego koncertu uczniów szkoły muzycznej znalazło się także Concertino na puzon i orkiestrę smyczkową, op. 45 nr 7. Szwedzki kompozytor Lars-Erik Larsson to twórca muzyki filmowej i teatralnej. Jego bogata twórczość odegrała znaczącą rolę w rozwoju muzyki szwedzkiej. Wykonanie młodego puzonisty – Dominika Łukaszczyka, ucznia pana Jarosława Meisnera – zachwyciło publiczność.

Dźwiękami wibrafonu zakończył się koncert dyplomantów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina. Przy instrumencie stanął Tomasz Herisz, z klasy perkusji pana Wojciecha Herzyka. Instrumentalista przy użyciu pałek oraz smyczków wydobył z wibrafonu cudowne dźwięki, którymi oczarował publiczność. Koncert zamknął utwór francuskiego kompozytora Emmanuela Séjourné’a.

Środowy wieczór w Filharmonii Śląskiej był niezwykły. Wspaniałe wykonania i entuzjastyczna reakcja publiczności to dowód wysokich umiejętności wychowanków bytomskiej szkoły muzycznej.

 

 

Bytom, 3 kwietnia 2019 r.

FOTORELACJA

 

 dsc8186abwmn

Joomla Templates by Joomla51.com