Artykuły

kwadrat new WSPOMNIENIA

 

Radość muzyki!

24.05.2019r. w miechowickim kościele pod wezwaniem Bożego Ciała odbył się koncert Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu w ramach festiwalu Muzyka w starych kościołach Miechowic. Festiwal ma już 10 lat, a koncert inaugurujący X edycję wypełnił występ uczniów bytomskiej szkoły.

Zaprezentowały się na nim chóry oraz Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna. W pierwszej części koncertu wystąpił chór kameralny pod kierownictwem dyr Jolanty Sznajder oraz chór żeński prowadzony przez mgr Agnieszkę Piasecką-Orlow. Oba zespoły wokalne przygotowały repertuar związany z miejscem wykonywania – chór kameralny wykonał utwory  Stanisława Moniuszki, Henryka Mikołaja Góreckiego, Henryka Jana Botora, z kolei chór żeński, który występował jako drugi wykonał „De profundis clamavi” i „Sanctus” Piotra Jańczaka oraz dwa utwory Józefa Świdra: „Confitemini Domino” i „Ave Maria”. Praca Pani dyrektor i Pani Piaseckiej-Orlow pozwoliły uchwycić najpiękniejsze niuanse muzyki wokalnej i ukazać piękno barwy głosów młodych muzyków.

Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną dyrygowała w czasie piątkowego koncertu Pani Maria Sydor, która współpracowała już z zespołem w czasie koncertu dyplomantów. Nauczycielem prowadzącym orkiestrę na co dzień jest Pan Maciej Tomasiewicz. Tym razem Pani dyrygent towarzyszyła orkiestrze w tygodniu poprzedzającym wydarzenie. Dzięki swojej charyzmie oraz podejściu do młodzieży „zagarnęła serca” młodych muzyków i we współpracy z Panem Tomasiewiczem doprowadziła program muzyczny do najwyższego poziomu. Pod jej batutą mogliśmy usłyszeć „Five Variants of Dives and Lazarus” R. V. Williamsa – pełen emocji utwór na orkiestrę smyczkową z towarzyszeniem harfy. Gdy do tego składu dołączyły instrumenty dęte i perkusyjne, orkiestra uzyskała prawdziwie symfoniczny wymiar. W tym składzie wykonała, doskonale wszystkim znane melodie z baletu „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Utwór ten był idealnym zakończeniem wydarzenia, z którego liczna publika wychodziła zachwycona i wzruszona.

Koncert ten był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich wykonawców i wizytówką naszej szkoły, ukazującą ogrom pracy włożony przez młodych muzyków w artystyczne wydarzenia i wielką radość wspólnego muzykowania.

K&K

 

Fot. Arkadiusz Kuc

FOTORELACJA

 

pmos maj

 

Joomla Templates by Joomla51.com