Artykuły

kwadrat new SZALONE DNI MUZYKI

 

26 września 2019r. w Operze Śląskiej w Bytomiu odbył się koncert Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina. Zespół przygotowywał się do występu podczas 10 edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki, a czwartkowy koncert był pierwszym z cyklu trzech wydarzeń artystycznych. Ideą festiwalu jest  popularyzacja muzyki klasycznej przez ułatwianie i zachęcanie do udziału w koncertach muzyki poważnej, prezentowanej na bardzo wysokim poziomie. Festiwal organizowany jest w Warszawie, przy współpracy znakomitych instytucji takich jak:

Orkiestra Sinfonia Varsovia, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Fundacja Ogrody Muzyczne. Tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu odbyła się pod hasłem „Kartki z podróży”.

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna swą szczególną nazwę otrzymała w 1990r. za zgodą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Przez szereg lat młodzi artyści pracowali pod kierownictwem Pana Andrzeja Affeltowicza, a od 2015r. współpracują z Panem Maciejem Tomasiewiczem – absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w której ukończył studia w specjalnościach: kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno- operowa w klasie dr. hab. Szymona Bywalca. Dyrygent prowadził już koncerty z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Śląską  czy Orkiestrą Muzyki Nowej. We wrześniu bieżącego roku Pan Tomasiewicz wygrał konkurs na stanowisko Asystenta Dyrygenta – Dyrektora Artystycznego w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W czasie weekendu Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna zagrała trzy koncerty – pierwszy w Operze Śląskiej oraz dwa podczas Festiwalu Szalone Dni Muzyki. W trakcie wszystkich koncertów słowo wiążące wygłosiła Martyna Kaintoch. Młodzi muzycy wykonali następujące dzieła, pochodzące z różnych epok muzycznych: „Podróż w czasie” Stefana Kisielewskiego, „Valse Triste” op. 44 Jeana Sibeliusa  i Suitę z „Jeziora Łabędziego” op. 20a Piotra Czajkowskiego.

Kompozycje te ukazały zarówno sprawność techniczną członków zespołu, jak i ich wrażliwość i piękno brzmienia orkiestry. Odpowiedzialne partie solowe dyrygent powierzył uczniom klasy programowo najwyższej – Martynie Kaintoch, Monice Morawiec i Filipowi Lenartowi oraz Wiktorii Zorychcie z klasy przedmaturalnej.

Szalone Dni muzyki to nie tylko prezentacja utalentowanej młodzieży, ale również koncerty z udziałem zawodowych muzyków i znanych zespołów. Zaszczytem dla uczniów szkół były wspólne występy ze znakomitymi muzykami. Takim wydarzeniem był koncert inauguracyjny w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia i wybranych uczniów ze wszystkich młodzieżowych zespołów biorących udział w festiwalu. Bytomską szkołę reprezentowała w tym projekcie Martyna Grohs, a wydarzenie, które poprowadził dyrygent Mihhail Gerts było wspaniałym otwarciem X edycji festiwalu.

Wszystkie trzy koncerty spotkały się z bardzo dobrym odbiorem publiczności. Słuchacze, dzięki wspaniałej muzyce, mogli wrócić do własnych, najskrytszych wspomnień oraz przenieść się w różne miejsca i do różnych sytuacji. Nie zabrakło wzruszenia, zachwytu i słów uznania. Orkiestra zaprezentowała bardzo wysoki poziom oraz ogromną wrażliwość na muzykę. 

 

ATK

 

GALERIA - koncert w Operze Śląskiej

GALERIA - Szalone Dni Muzyki

 

42

Joomla Templates by Joomla51.com