Artykuły

 kwadrat new NAUCZYCIELE  UCZNIOM

plakat nauczycieleLLL2

 

Kochani Uczniowie! Tęsknimy za Wami.

Trzymacie się dzielnie i pamiętajcie!

Kto wybrał sport i muzykę, ten wygrał życie!

 

Taki przekaz do swoich uczniów umieścili na plakacie nauczyciele Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Plakat zawisł na drzwiach wejściowych do szkoły oraz znalazł się na stronie internetowej placówki. W ten sposób nauczyciele pokazali, jak wspaniałą społeczność tworzą uczniowie i pracownicy bytomskiego muzyka. 

Każdy z nas inaczej reaguje na odizolowanie od codziennego życia, od kolegów, znajomych, przyjaciół. Nie tylko osoby dorosłe odczuwają frustrację, ale także dzieci i młodzież. Panująca pandemia koronawirusa wszystkim nam daje się we znaki. Dlatego tak bardzo potrzebne jest wzajemne wsparcie.

Zdalne nauczanie, jakie obecnie funkcjonuje w polskim szkolnictwie spowodowało, iż zagadnienia zawarte w programie nauczania uczniowie przyswajają poprzez pracę on – line, za pomocą platform edukacyjnych, kanału YouTube, tworząc grupy na Facebook’u czy poprzez pocztę elektroniczną. To jednak nie zastąpi w żaden sposób bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem oraz ucznia z uczniem.

Mnie bardzo brakuje szkolnego gwaru i tej atmosfery, która na co dzień u nas panuje – mówi jedna z nauczycielek szkoły muzycznej. Chciałbym znowu wspólnie z moimi uczniami stanąć przy jednym pulpicie i zagrać etiudy, fugi czy gamy – z tęsknotą i żalem w głosie wypowiada się nauczyciel – muzyk instrumentalista. Tegoroczna maturzystka ze smutkiem mówi: Dzień w dzień powtarzam materiał, bo przecież egzamin dyplomowy jeszcze nie został zdany… Dyrektorka Szkoły z wielką cierpliwością i życzliwością przeprowadza każdą rozmowę telefoniczną, jednocześnie uspokajając: Damy radę! Musimy to przetrwać!

O kolejne tygodnie zostało przedłużone kształcenie na odległość. Uczniowie balansują pomiędzy emocjami – doświadczeniem trudności więzi, a tęsknotą, która temu towarzyszy i informuje, co jest dla nich tak naprawdę ważne. Kontaktując się poprzez łącza internetowe ze swoimi kolegami oraz nauczycielami, tworzą wspólnie muzykę, bo przecież w niej najłatwiej wyrazić swoje emocje. Nagrywają, upowszechniają i próbują przetrwać ten trudny dla nich czas pandemii. Nauczyciele również chcą tworzyć razem dobry przekaz i liczą, że trudny czas przyniesie także dobre spostrzeżenia – poczucie wspólnoty, obecnej w naszym gronie nawet w ekstremalnych warunkach.

 Aleksandra Czaja

 

Joomla Templates by Joomla51.com